SUMMERSIDE, P.E.I. – The eight curling rinks vying to be Team Prince Edward Island at the 2019 Canada Games get their initial shot Friday when the first of two trials begins at the Silver Fox Entertainment Centre in Summerside.
The three men’s teams play a double round-robin format, while the five women’s squads compete in a single round-robin format.
Action starts Friday at 6 p.m. and continues Saturday at 9 a.m. A Sunday draw goes at 9 a.m., followed if necessary, by tiebreakers draws at 1:30 p.m. and 6 p.m.
Two male and two female squads will qualify as the Canada Games training teams and advance to the second trial in November in Cornwall.
The winning teams from Trial 2 advance to the 2019 Canada Games, Feb. 15-March 3, in Red Deer, Alta.
Canada Games Curling
Rosters and draws for the Canada Winter Games Trial 1 curling event Friday through Sunday at the Silver Fox Entertainment Centre in Summerside.
Teams
Men (lead-skip, club)
David Nicholson, Liam Barbrick Jack MacFadyen, Chase MacMillan, coach Rob Roberts, Charlottetown.
Brayden Snow, Noah Gallant, Brock Rochford, Cruz Pineau, coach Shelly MacFadyen, Silver Fox.
Coli MacKenzie, Liam Kelly, Nicholas Johnston, Mitchell Schut, coach Bill Hope, Cornwall.
Women
Lexie Murray, Alexis Burris, Katie Shaw, Lauren Ferguson, coach David Murphy, Cornwall, Crapaud, Charlottetown.
Madelyn Cantwell, Meghan Sherren, Sierra Clyke, Sydney Howatt, coach A.J. Campbell, Cornwall.
Aurora Ulvstal, Darrah MacLeod, Beth Walsh, Clara Jack, coach Aleya Quilty, Cornwall.
Olivia Barbour, Avery Nicholson, Jordan Dunphy-Condon, Rachel MacLean, coach Carl Nicholson, Cornwall.
Anna Maria MacDonald, Kaylee Stewart, Emma Coffin, Emily Sanderson, coach Edgar Coffin, Cornwall.
Draws
FRIDAY
6 p.m.
Ice 2 - Clara Jack vs. Emily Sanderson
Ice 3 - Sydney Howatt vs. Lauren Ferguson
Ice 4 - Cruz Pineau vs. Mitchell Schut
SATURDAY
9 a.m.
Ice 3 - Chase MacMillan vs. Mitchell Schut
Ice 4 - Rachel MacLean vs. Clara Jack
Ice 5 - Emily Sanderson vs. Sydney Howatt
1:30 p.m.
Ice 2 - Cruz Pineau vs. Chase MacMillan
Ice 3 - Emily Sanderson vs. Rachel MacLean
Ice 5 - Clara Jack vs. Lauren Ferguson
6 p.m.
Ice 2 - Lauren Ferguson vs. Rachel MacLean
Ice 4 - Sydney Howatt vs. Clara Jack
Ice 5 - Cruz Pineau vs. Mitchell Schut
SUNDAY
9 a.m.
Ice 2 - Mitchell Schut vs. Chase MacMillan
Ice 4 - Lauren Ferguson vs. Emily Sanderson
Ice 5 - Rachel MacLean vs. Sydney Howatt
1:30 p.m.
Ice 2 - Women’s tiebreaker, if necessary
Ice 3 - Women’s tiebreaker, if necessary
Ice 4 - Chase MacMillan vs. Cruz Pineau
6 p.m.
Ice 3 - Men’s tiebreaker, if necessary
Ice 4 - Women’s tiebreaker, if necessary