SUMMERSIDE – The Tyne Valley Tornadoes took home one of two championship banners from the P.E.I. Police Association bantam A hockey tournament recently.
A total of 20 teams competed in the three-day tournament, hosted by the Summerside Area Minor Hockey Association (SAMHA) at Credit Union Place.
Each team played two seeding games, with the top 12 moving to the Cahill Division playoffs, and the bottom eight playing in the Steele Division playoffs.
The Tornadoes skated in two tough seeding games, dropping a hard-fought 3-2 decision to the Halifax Hawks, before posting a 2-2 tie with Cole Harbour on a goal with three seconds remaining in regulation time.
In their run to the championship, the Tornadoes posted a 5-1 win over Summerside Team One, followed by a 4-3 victory over the Pownal Team Four Red Devils, and a 5-1 decision versus Summerside Team Two in the championship game.
Ben Boulter-Jenkins netted a pair of goals to lead the Tornadoes in the final while Brayden Tuplin, Ryan Ellis and Wyatt Walfield contributed singles. Assists came from Ryan Smith (3), Dylan Bridges (2) and Carson MacArthur, who was named the tournament most valuable player (MVP).
Cahill Division
In the Cahill Division, the Sackville Flyers (Orange) picked up two wins in the seeding games – 4-2 over the Pownal Team Two Red Devils, and 7-0 over the Summerside Team One Capitals. Sackville then posted three consecutive playoff wins – 2-1 over the Halifax Hawks, 4-3 over the Cole Harbour Wings and 4-0 over the TASA Ducks (Gold) in the championship game.
Kieran Ross of the Flyers was selected as the tournament MVP.
All-Stars
P.E.I. Police Association Bantam A tournament all-stars:
Cahill Division
Will Harding and Dylan Small, Sackville Flyers (Orange).
Jordan Smith, Sackville Flyers (Orange).
Josh LeBlanc, TASA Ducks (Gold).
Jacon Oakley, TASA Ducks (Gold).
Auston Galliott, Cole Harbour Wings.
Brady Whitman, Sackville Flyers (White).
Steele Division
Ashton Gillis and Landon Augustine, Tyne Valley Tornadoes.
Noah Cormier, Tyne Valley Tornadoes.
Liam Sullivan, Summerside Team Two Capitals.
Evan Hume, Summerside Team Two Capitals.
Lawson Docherty, Pownal Team Four Red Devils.
Desmond Smallman, O’Leary Maroons.
Following are the tournament results:
Bedford Blues (Blue) 9
Summerside Team One Capitals 2
Game stars were Sam Casey (Bedford) and Liam O’Brien (Summerside).
Bedford Blues (White) 2
Summerside Team Two Capitals 2
Game stars were JP Roberge-Lafrance (Bedford) and Evan Hume (Summerside).
TASA Ducks (Black) 6
O’Leary Maroons 0
Game stars were Nick Ferguson (TASA) and Samuel Smallman (O’Leary).
TASA Ducks (Gold) 4
Pownal Team Two Red Devils 0
Game stars were Jacob Oakley (TASA) and Joshua Hughes (Pownal).
Sackville Flyers (Orange) 4
Pownal Team Four Red Devils 2
Game stars were Dylan Small (Sackville) and Kalan Bastedo (Pownal).
Sackville Flyers (White) 5
Souris Seahawks 0
Game stars were Brady Whitman (Sackville) and Tyler Dill (Souris).
Cole Harbour Wings 7
South Shore Ice Sharks 1
Game stars were Austin Galliott (Cole Harbour) and Charlie Harris (South Shore).
Halifax Hawks 3
Tyne Valley Tornadoes 2
Game stars were Evan Ring (Halifax) and Landon Augustine (Tyne Valley).
Chebucto Atlantics 0
North River Flames 0
Game stars were Thomas Bezanson (Chebucto) and Thomas Gillis (North River).
Southside Lynx 5
West Hants Warriors 3
Game stars were Tyler Peters (Southside) and Dylan Shanks (West Hants).
Sackville Flyers (Orange) 7
Summerside Team One Capitals 0
Game stars were Kieran Ross (Sackville) and Logan Yeo (Summerside).
Tyne Valley Tornadoes 2
Cole Harbour Wings 2
Game stars were Ashton Gillis (Tyne Valley) and Darian Ozon (Cole Harbour).
Bedford Blues (Blue) 7
Summerside Team Two Capitals 4
Game stars were Alex Mann (Bedford) and Liam Sullivan (Summerside).
Sackville Flyers (White) 6
South Shore Ice Sharks 1
Game stars were Myles McNeil (Sackville) and Ethan Hunt (South Shore).
West Hants Warriors 3
Souris Seahawks 0
Game stars were Nolan Oakley (West Hants) and Connor McInnis (Souris).
O’Leary Maroons 2
Bedford Blues (White) 2
Game stars were Aiden Wallace (O’Leary) and Alec Connolly (Bedford).
TASA Ducks (Black) 4
Pownal Team Two Red Devils 0
Game stars were Patrick Cooke (TASA) and Gibson Smith (Pownal).
TASA Ducks (Gold) 3
Pownal Team Four Red Devils 1
Game stars were Dakota Copp (TASA) and James Woods (Pownal).
Halifax Hawks 4
North River Flames 0
Game stars were Ty Wheatley (Halifax) and Parker MacDougall (North River).
Chebucto Atlantics 3
Southside Lynx 2
Game stars were Luke LeBlanc (Chebucto) and Keaton Norring (Southside).
Playoffs
Cahill Division
Halifax Hawks 3
North River Flames 2
Game stars were Connor Johnston (Halifax) and Calen MacPhail (North River).
Bedford Blues (Blue) 5
Bedford Blues (White) 1
Game stars were Kellen Power (Blue) and Ian Porter (White).
Chebucto Atlantics 4
Southside Lynx 1
Game stars were Lindin Lefort (Chebucto) and Ethan Warren (Southside).
Cole Harbour Wings 6
West Hants Warriors 0
Game stars were Colby Strickland (Cole Harbour) and Robbie Trider (West Hants).
Sackville Flyers (Orange) 2
Halifax Hawks 2
Game stars were Jordan Smith (Sackville) and Griffin Kelly (Halifax).
TASA Ducks (Gold) 5
Bedford Blues (Blue) 2
Game stars were Blaize O’Hearn (TASA) and Kadyn Stewart (Bedford).
Sackville Flyers (White) 3
Chebucto Atlantics 2 (SO)
Game stars were Graeson Oliver (Sackville) and Tyler Pace (Chebucto).
Cole Harbour Wings 3
TASA Ducks (Black) 2
Game stars were Paxton McCallum (Cole Harbour) and Justin Hindle (TASA).
Semifinals
Sackville Flyers (Orange) 4
Cole Harbour Wings 3
Game stars were Brayden White (Sackville) and Ryan Bernard (Cole Harbour).
TASA Ducks (Gold) 3
Sackville Flyers (White) 1
Game stars were Dakota Copp (TASA) and Matthew Jackman (Sackville).
Championship Game
Sackville Flyers (Orange) 4
TASA Ducks (Gold) 0
Game stars were Blair Keizer (Sackville) and Cullen Hiltz (TASA).
Steele Division
Tyne Valley Tornadoes 5
Summerside Team One Capitals 1
Game stars were Carson MacArthur (Tyne Valley) and Alex Mann (Summerside).
O’Leary Maroons 7
South Shore Ice Sharks 0
Game stars were Logan Reilly (O’Leary) and Jett Cudmore (South Shore).
Summerside Team Two Capitals 4
Souris Seahawks 2
Game stars were Matthew MacInnis (Summerside) and Stewart Barry (Souris).
Pownal Team Four Red Devils 5
Pownal Team Two Red Devils 2
Game stars were Kristen Kelly (Team Four) and Owen MacDonald (Team Two).
Semifinals
Summerside Team Two Capitals 3
O’Leary Maroons 2
Game stars were Ty Ferguson (Summerside) and Jayden Smallman (O’Leary).
Tyne Valley Tornadoes 4
Pownal Team Four Red Devils 3
Game stars were Ashton Gillis (Tyne Valley) and James Woods (Pownal).
Championship Game
Tyne Valley Tornadoes 5
Summerside Team Two Capitals 1
Game stars were Ryan Smith (Tyne Valley) and Lucas MacDonald (Summerside).